Categories: news-2011
      Date: 11.08.2011
     Title: Czwórmecz Szachowy Juniorów - Opole 2011

W dniach 9-10-11 sierpnia Opole gościło uczestników czwórmeczu szachowego juniorów z udziałem reprezentacji narodowych Niemiec, Czech, Polski i… Opola. Zawody rozegrane zostały w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej ul. Minorytów 4.

W turnieju zwyciężyła reprezentacja Polski, drugie miejsce zajęła drużyna z Opola, trzecie reprezentacja Niemiec, czwarte - Czech.

Pierwsze miejsca na szachownicach zajęli: Svane Rasmus, Winiarski Mikołaj, Pułtorak Jan, Pastuszko Kinga, Konopacka Martyna, Frej Zofia.

Serwis turniejuIdea rozegrania turnieju w formie trójmeczu zrodziła się podczas marcowego spotkania przedstawicieli związków szachowych Polski i Niemiec w Poczdamie. Uczestniczący w delegacji przedstawiciel opolskiego związku szachowego zaproponował by zawody rozegrać w Opolu, w formule czwórmeczu dołączając reprezentację gospodarzy. Zawody dojdą do skutku dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Opola oraz życzliwości dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej, która bezpłatnie udostępni salę konferencyjną w nowym, reprezentacyjnym obiekcie.
Systemem rozgrywek „każdy z każdym” na 6 szachownicach a drużynę tworzy trzech chłopców urodzonych w latach 1997-1999-2001 oraz troje dziewcząt w tych samych rocznikach. Zwycięzca partii otrzymuje 1 pkt, a w przypadku remisu zawodnicy dzielą punkt między siebie, natomiast suma punktów uzyskanych przez zespół składa się na wynik drużyny. Za zwycięstwo w meczu zespół uzyskuje 2 punkty „meczowe”, za remis 1. Zawody wygra ta drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów meczowych a przy równej ilości decyduje większa ilość tzw. „małych” punktów.
Faworytem zdawała się być reprezentacja Polski, choć w niemieckiej prasie można przeczytać, że to nasi zachodni sąsiedzi przypisywali sobie tę rolę, ciszej jest o reprezentantach Czech i Opola ale nieśmiało liczyliśmy na jakąś niespodziankę. Opolanie, mimo iż zdawali się być w najtrudniejszym położeniu, mieli zupełnie ciekawy skład. Na pierwszej szachownicy zagrał wielokrotny uczestnik finałów Mistrzostw Polski Juniorów Piotr Klimek, na drugiej aktualny brązowy medalista MPJ Michał Wiśniewski, na trzeciej pięciokrotny medalista mistrzostw krajowych (w tym dwukrotny mistrz kraju) Jaś Pułtorak, naturalnie wszyscy w swojej kategorii wiekowej.
Również skład dziewcząt wyglądał całkiem interesująco: na czwartej szachownicy Paulina Kopica aktualnie piąta zawodniczka w swoim roczniku w kraju, kolejna nasza reprezentantka Karolina Karleszko ma już w swojej kolekcji medal z MPJ oraz wielokrotny udział w rozgrywkach finałowych a występująca na szóstej szachownicy Julia Trusz to aktualnie zawodniczka nr 4 w kraju.
 

Dodatkową atrakcją dla mieszkańców Opola była możliwość zagrania partii towarzyskiej z aktualnym mistrzem Polski Przedszkolaków Oskarem Ogłazą. Oskar czekał na przeciwników w dniach 10 i 11 bm. w sali turniejowej. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w interesującej wycieczce po Parku Dinozaurów JuraPark Krasiejów. Rozegrano również turniej szachów błyskawicznych, w którym zwyciężył Svane Rasmus , drugi był Wiśniewski Michał, trzeci Szmer Aleksander.   

 

Reportaż w TVP Teleexpresie